Meble z minionych epok z czasem tracą swoje piękno i z tego powodu często skazywane są na dalsze niszczenie i w konsekwencji na utylizację. Cennym antykom warto nadać nowe życie i przywrócić ich dawny blask, a jest to możliwe dzięki odpowiedniej renowacji oraz konserwacji. Jedną z technik odnawiania i wykańczania mebli jest politurowanie.

Tajniki procesu politurowania

Politurowanie to klasyczna technika wykończenia powierzchni drewnianych, która została zapoczątkowana w XVI w. i do dziś jest praktykowana w niezmienionej formie. Dzięki niej możliwe jest uzyskanie gładkiej i lśniącej powierzchni przy jednoczesnym podkreśleniu niepowtarzalnego wyglądu naturalnego drewna.

Cały proces od początku do końca wykonywany jest ręcznie i polega na warstwowym pokrywaniu wcześniej przygotowanej powierzchni mebla politurą – spirytusowym roztworem szelaku (żywicy), której rodzaj musi być dobrany do typu drewna. Do nakładania politury niezbędny jest tzw. tampon – kłębek waty owinięty bawełnianą szmatką, nasączony właściwym roztworem oraz olejem lnianym. Na początku nakłada się rozcieńczony roztwór jako warstwę gruntującą, a każda kolejna warstwa politury charakteryzuje się coraz większym stężeniem. Nowa warstwa może być nałożona tylko wtedy, kiedy poprzednia zdążyła wyschnąć.

Dodatkowo po nałożeniu kilku warstw, mebel przeciera się pumeksem w proszku, aby zamknąć pory w drewnie i jednocześnie wyrównać jego powierzchnię. Ponadto czasem jest konieczne także wygładzenie, które wykonuje się za pomocą wełny stalowej lub ściernej włókniny. Powłoka z politury może składać się nawet ze 120 warstw. Zatem cały proces jest bardzo pracochłonny oraz czasochłonny.

Politurowanie, czyli szlachetna metoda renowacji mebli warta poświęceń

Może się wydawać, że renowacja mebli antycznych za pomocą techniki politurowania nie jest trudna i każdy z powodzeniem temu podoła. Natomiast politurowanie to sztuka pielęgnowana od wielu pokoleń, która wymaga cierpliwości, wysiłku, niezwykłej precyzji oraz wprawy i w związku z tym odpowiedniego przygotowania praktycznego, a także teoretycznego. Każdy ruch wpływa na ostateczny wygląd mebla, a defektów związanych z nieprawidłowym położeniem politury nie można skorygować. Jednak prawidłowo nałożona pozwala osiągnąć niepowtarzalny efekt.

Technika politurowania pozwala wydobyć z mebla to, co najpiękniejsze, czyli słoje i naturalny koloryt drewna. Ponadto błyszcząca powłoka, doskonale odbija światło, dzięki czemu pozwala uzyskać efekt głębi. W porównaniu do lakierowania czy olejowania politurowanie odznacza się o wiele wyższą jakością. Dodatkowo żywica pełni funkcję konserwującą, dzięki czemu drewno na dłużej zachowuje swoje atuty. Warto też wspomnieć, że politurowanie jest odwracalnym procesem. W przeciwieństwie do lakieru warstwę politury można łatwo usunąć, przecierając ją wysokoprocentowym alkoholem.